Tag Archives: Iona Academy

McMillan qualifies for Knights free-throw regionals

Iona Academy grade 7 student-athlete Owen McMillan earned a spot in the upcoming regional free-throw competition hosted by the Knights of Columbus.

The 12-year-old qualified for the event by winning the local competition, held last weekend in Cornwall.

Owen McMillan
Owen McMillan qualified to represent Iona Academy at the regional stage of the Knights of Columbus free-throw competition. (France Bourget photo)

Iona Academy had previously held its school event to decide who would qualify for the Cornwall competition. Successful Dragons, aside from McMillan, were Darren LeTallec, Mia Brunet, Logan Proulx, Grace Vivaraies, Daniel Ethier, Sophie Laking, Brianna McKenna, and Sebastien Poirier.

Unfortunately, McMillan will not be able to compete at regionals though, as he will be away then on a family trip.

Share this:

Iona Academy hosts annual elementary schools cross-country running meet

Hundreds of elementary-aged children were in St. Raphael’s recently, as Iona Academy hosted its annual cross-country running meet.

Iona Academy cross-country meet
Iona Academy cross-country meet (submitted photo)

Team results

  • Grade 8 boys: 1 L’Ecale, 2 ESCC, 3 St. Andrew’s.
  • Grade 8 girls: 1 Le Relais, 2 ESCC, 3 L’Escale.
  • Grade 7 boys: 1 Le Relais, 2 St. Joseph’s, 3 L’Escale.
  • Grade 7 girls: 1 La Citadelle, 2 Le Relais, 3 L’Escale.
  • Grade 6 boys: 1 Elda Rouleau, 2 St. Jude, 3 St. Pat’s.
  • Grade 6 girls: 1 L’Ange-Gardien, 2 Elda Rouleau, 3 MTCS.
  • Grade 5 boys: 1 MTCS, 2 St. Pat’s, 3 Elda Rouleau.
  • Grade 5 girls: 1 Iona Academy, 2 St. Anne, 3 Elda Rouleau.
  • Grade 4 boys: 1 Elda Rouleau, 2 Marie Tanguay, 3 St. Pat’s.
  • Grade 4 girls: 1. St. Pat’s, 2 MTCS, 3 Elda Rouleau.
  • Grade 3 boys: 1 St. Anne, 2 St. Pat’s 3, Elda Rouleau.
  • Grade 3 girls: 1 St. Pat’s, 2 L’Ange-Gardien, 3 St. Anne.
  • Grade 1&2 boys: 1 St. Anne, 2 Iona Academy, 3 Elda Rouleau.
  • Grade 1&2 girls: 1 Elda Rouleau, 2 St. Anne, 3 L’Ange-Gardien.

Top 5 individual results

  • Grade 8 girls: 1 Sydney Day SJ, 2 Kamylle Poirier LR, 3 Emily Longtin CC, 4 Maude Millette LC, 5 Kyla Riopelle SA.
  • Grade 8 boys: 1 Tristan Bombardier LC, 2 Wyatt Warner SA, 3 Alexis Methot CC, 4 Tristam Lalonde LE, 5 Ethan Beaudette SA.
  • Grade 7 girls: 1 Lea-Maude Lajoie LR, 2 Jordyn Parsons LE, 3 Melina Larocque LE, Grace Powis LC, Maude Lafleche CC.
  • Grade 7 boys: 1 Macauley Blaine LR, 2 Chancey Novosad LR, 3 Stanton Antoine HT, 4 Owen McMillan IA, 5 Liam Vaillancourt LR.
  • Grade 6 girls: 1 Kira Bombardier AG, 2 Annabella Curtis AG, 3 Kirsten Kaddie SH, 4 Sadie Cameron ER, 5 Maude McCarthy ER.
  • Grade 6 boys: 1 Noah Carter ER, 2 Donald McDougald ER, 3 Kai Hrziwnatzki MT, 4 Leonardo SP, 5 Kole Gray SM.
  • Grade 5 girls: 1 Sabrina Bakana MT, 2 Hailey McDonald IA, 3 Hephzibah Johnson MT, 4 Teah Lacroix ER, 5 Lochlyn McMillan IA.
  • Grade 5 boys: 1 Aidan Boer SA, 2 Maxim Cousineau AG, 3 Ethan Melrose MT, 4 Griffin Fitzpatrick ER, 5 Jackson Proulx SA.
  • Grade 4 girls: 1 Lilly Lavigueur ER, 2 Summer Gerin Lajoie MT, 3 Fiona Moore MT, 4 Kori L SP, 5 Amelia H SP.
  • Grade 4 boys: 1 Isaac Charbonneau SN, 2 Rowan Blaine ER, 3 Harrison Cooper LS, 4 Joshua Bourgon ER, 5 Oskar Poirier MY.
  • Grade 3 girls: 1 Sophie Mayer AG, 2 Ziva M SP, 3 Isla Langevin SN, 4 Wielen Callah Vander LS, 5 Lorel V SP.
  • Grade 3 boys: 1 Atley Lajoie ER, 2 Cameren Poirier SN, 3 Quinton Lessard SN, 4 PT Dorie IA, 5 Matthew S SP.
  • Grade 1&2 girls: 1 Sophia Piette IA, 2 Myla Robertson SN, 3 Willow Fitzpatrick ER, 4 Dakota ER, 5 Britton MacDonald IA.
  • Grade 1&2 boys: 1 Innes Chatteron SN, 2 Xavier Chisholm IA, 3 Asher Riviere SN, 4 Parker Lavigueur ER, 5 Joshua Cordell, SN.

Note: AG = L’Ange-Gardien, CC = ESCC, ER = Elda Rouleau, HT = Holy Trinity, IA = Iona Academy, LC = La Citadelle, LE = L’Escale, LR = Le Relais, LS = La Source, MT = MTCS, MY = Marie Tanguay, SA = St. Andrew’s, SH = Sacred Heart, SJ = St. Joseph’s, SM = St. Mary, SN = At. Anne, SP = St. Pat’s.

Share this: