Iona Academy hosts annual elementary schools cross-country running meet

Hundreds of elementary-aged children were in St. Raphael’s recently, as Iona Academy hosted its annual cross-country running meet.

Iona Academy cross-country meet
Iona Academy cross-country meet (submitted photo)

Team results

  • Grade 8 boys: 1 L’Ecale, 2 ESCC, 3 St. Andrew’s.
  • Grade 8 girls: 1 Le Relais, 2 ESCC, 3 L’Escale.
  • Grade 7 boys: 1 Le Relais, 2 St. Joseph’s, 3 L’Escale.
  • Grade 7 girls: 1 La Citadelle, 2 Le Relais, 3 L’Escale.
  • Grade 6 boys: 1 Elda Rouleau, 2 St. Jude, 3 St. Pat’s.
  • Grade 6 girls: 1 L’Ange-Gardien, 2 Elda Rouleau, 3 MTCS.
  • Grade 5 boys: 1 MTCS, 2 St. Pat’s, 3 Elda Rouleau.
  • Grade 5 girls: 1 Iona Academy, 2 St. Anne, 3 Elda Rouleau.
  • Grade 4 boys: 1 Elda Rouleau, 2 Marie Tanguay, 3 St. Pat’s.
  • Grade 4 girls: 1. St. Pat’s, 2 MTCS, 3 Elda Rouleau.
  • Grade 3 boys: 1 St. Anne, 2 St. Pat’s 3, Elda Rouleau.
  • Grade 3 girls: 1 St. Pat’s, 2 L’Ange-Gardien, 3 St. Anne.
  • Grade 1&2 boys: 1 St. Anne, 2 Iona Academy, 3 Elda Rouleau.
  • Grade 1&2 girls: 1 Elda Rouleau, 2 St. Anne, 3 L’Ange-Gardien.

Top 5 individual results

  • Grade 8 girls: 1 Sydney Day SJ, 2 Kamylle Poirier LR, 3 Emily Longtin CC, 4 Maude Millette LC, 5 Kyla Riopelle SA.
  • Grade 8 boys: 1 Tristan Bombardier LC, 2 Wyatt Warner SA, 3 Alexis Methot CC, 4 Tristam Lalonde LE, 5 Ethan Beaudette SA.
  • Grade 7 girls: 1 Lea-Maude Lajoie LR, 2 Jordyn Parsons LE, 3 Melina Larocque LE, Grace Powis LC, Maude Lafleche CC.
  • Grade 7 boys: 1 Macauley Blaine LR, 2 Chancey Novosad LR, 3 Stanton Antoine HT, 4 Owen McMillan IA, 5 Liam Vaillancourt LR.
  • Grade 6 girls: 1 Kira Bombardier AG, 2 Annabella Curtis AG, 3 Kirsten Kaddie SH, 4 Sadie Cameron ER, 5 Maude McCarthy ER.
  • Grade 6 boys: 1 Noah Carter ER, 2 Donald McDougald ER, 3 Kai Hrziwnatzki MT, 4 Leonardo SP, 5 Kole Gray SM.
  • Grade 5 girls: 1 Sabrina Bakana MT, 2 Hailey McDonald IA, 3 Hephzibah Johnson MT, 4 Teah Lacroix ER, 5 Lochlyn McMillan IA.
  • Grade 5 boys: 1 Aidan Boer SA, 2 Maxim Cousineau AG, 3 Ethan Melrose MT, 4 Griffin Fitzpatrick ER, 5 Jackson Proulx SA.
  • Grade 4 girls: 1 Lilly Lavigueur ER, 2 Summer Gerin Lajoie MT, 3 Fiona Moore MT, 4 Kori L SP, 5 Amelia H SP.
  • Grade 4 boys: 1 Isaac Charbonneau SN, 2 Rowan Blaine ER, 3 Harrison Cooper LS, 4 Joshua Bourgon ER, 5 Oskar Poirier MY.
  • Grade 3 girls: 1 Sophie Mayer AG, 2 Ziva M SP, 3 Isla Langevin SN, 4 Wielen Callah Vander LS, 5 Lorel V SP.
  • Grade 3 boys: 1 Atley Lajoie ER, 2 Cameren Poirier SN, 3 Quinton Lessard SN, 4 PT Dorie IA, 5 Matthew S SP.
  • Grade 1&2 girls: 1 Sophia Piette IA, 2 Myla Robertson SN, 3 Willow Fitzpatrick ER, 4 Dakota ER, 5 Britton MacDonald IA.
  • Grade 1&2 boys: 1 Innes Chatteron SN, 2 Xavier Chisholm IA, 3 Asher Riviere SN, 4 Parker Lavigueur ER, 5 Joshua Cordell, SN.

Note: AG = L’Ange-Gardien, CC = ESCC, ER = Elda Rouleau, HT = Holy Trinity, IA = Iona Academy, LC = La Citadelle, LE = L’Escale, LR = Le Relais, LS = La Source, MT = MTCS, MY = Marie Tanguay, SA = St. Andrew’s, SH = Sacred Heart, SJ = St. Joseph’s, SM = St. Mary, SN = At. Anne, SP = St. Pat’s.

Share this: